Playoff Results » 2017 Playoff Results

2017 Playoff Results

U10 (Mite)

2017 PWSA Mite Grand Championships - Full Schedule Final - with results

"A" Championship:

Gold - Mississauga Southwest - Top Player - Abby Findlay
Silver - Kitchener Klassics - Top Player - Samantha Parks
Bronze - Chatham Gold - Top Player - Brooke Bently

"B" Championship:

Gold - Brampton Gold - Top Player - Sierra Dobranski
Silver - Milton Bats Sr. - Top Player - Ella Koch
Bronze - Oakville Angels - Top Player - Emily McKee

U12 (Squirt)

2017 U12 Squirt Aurora Qualifier

2017 U12 Squirt Cambridge Qualifier

2017 U12 Squirt Chatham Qualifier

U12 'A' Championship with results

Gold - Halton '05 - Top Player - Sarah Lamers
Silver - Vaughan - Top Player - Kayla Martins
Bronze - Guelph '05 - Top Player - Mikayla Melehes

U12 'B' Championship with results

Gold - Milton - Top Player - Rebecca Moores
Silver - Wyoming - Top Player - Kylee Shortt
Bronze - Mississauga North '06 - Top Player - Lara Santos

U12 'C' Championship with results

Gold - Halton - Top Player - Ashley Kent
Silver - Oshawa - Top Player - Olivia Marshall
Bronze - Springfield - Top Player - Abigail Moulton

U14 (Novice)

U14 (Novice) Qualifier A Site - Cobourg - with results 

U14 (Novice) Qualifier B Site - Napanee - with results

U14 (Novice) Qualifier C Site - Corunna - with results

U14 (Novice) Qualifier D Site - Palmerston - with results

U14 Novice GC 2017_with team names_completed

"A" Championship:

Gold - Brampton Blazers Gold - Top Player - Leah Marshall
Silver - Richmond Hill Ravens - Top Player - Kaitlyn Achtermeier
Bronze - LaSalle Athletics '03 - Top Player - Jade Harding

"B" Championship:

Gold - Fury - Top Player - Zoe Gibson
Silver - Durham Lady Mets - Top Player - Julia Trotman
Bronze - Palmerston Marlins '03 - Top Player - Sydney Iles

"C" Championship:

Gold - Vaughan Vikings Jr. - Top Player - Kaylee Xaykongsa
Silver - Chatham Golden Eagles - Top Player - Marguerite Brown
Bronze - Windsor Wildcats '03 - Top Player - Kennedy Adair

U16 (Bantam)

U16 (Bantam) Tier I

U16 (Bantam) I draw with results

Gold - Oakville Angels
Silver - Vaughan Vikings (Graham)
Bronze - Brampton Blazers

Individual Award Winners:

Top Batter - Jessie O'Donnell - Milton Bats
Top Pitcher - Teagan Graham - Vaughan Vikings (Graham)
M.V.P. - Madelyn Hickingbottom, Oakville Angels

U16 (Bantam) Tier II

U16 Bantam II Q. with Results

U16 (Bantam) II GC with results

"A" Championship:

Gold - Mississauga Southwest Hurricanes - Top Player - Abby Jacklin
Silver - Kawartha Lakes Lakers - Top Player - Gracie Jones
Bronze - Mississauga North Tigers - Hannah Goodwin

"B" Championship:

Gold - Aurora Diggers - Top Player - Jordanna Hartley
Silver - Whitby 2002 Eagles - Top Player - Sawyer Arkwright
Bronze - Enniskillen Express - Top Player - Caitlin Wilson

U18 (Midget)

U18 (Midget) Tier I:

Midget 1 Draw - with results

Gold - Waterloo Ghosts Gold
Silver - Windsor Wildcats
Bronze - Mississauga Southwest Hurricanes

Top Batter:
Mia Valcke, Waterloo Ghosts Gold

Top Pitcher:
Jessica Riggs, Mississauga Southwest Hurricanes

M.V.P.:
Kaiya Burton, Brampton Blazers (Murray)

Intermediate

Intermediate Tier II

Intermediate II Grands Draw with results

Gold - Milverton AW Millwrights - Top Player - Katie Feltz
Silver - Windsor Lady Expos - Top Player - Keegan Sloan
Bronze - Lady Royals - Top Player - Rachel Schultz

Open

Draw for Open Division with results

Gold - Whitby Eagles
Silver - Bytown Belles
Bronze - Toronto Fastpitch

Top Batter:
Jacquelyn Roffey, Peterborough Thunder

Top Pitcher:
Jean Cardona, Bytown Belles

M.V.P.:
Jen Lorenz, Brampton Blazers